Łącko – 01.05.2022

 1. Przeżywamy dziś III Niedzielę Wielkanocną. Jest to Niedziela Biblijna oraz niedziela adoracyjna. Dzisiaj rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W kościołach w Polsce odbywa się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „Pokój temu domowi”. Podczas tegorocznej akcji czytany będzie tekst z Ewangelii według św. Łukasza. Zachęcamy do otwarcia księgi Pisma Świętego i przeczytania w tym tygodniu całej, a przynajmniej większego fragmentu Ewangelii według św. Łukasza. Zachęcamy do czytania rodzinnego Pisma Świętego. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po porannych Mszach św. w Łącku i na Szczereżu.
 2. Bóg zapłać rodzicom i dzieciom z naszej parafialnej Scholki, z grup Kolędników Misyjnych i innych grup, którzy przygotowali ciasteczkowe serduszka. W akcji zebrano 5021,21 zł. Wszystkie środki zostaną przekazane ks. Rafałowi Zborowskiemu dla Jego podopiecznych. Bóg zapłać wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę.
 3. Dzisiaj dzieci z klas III z Łącka, Czerńca i Maszkowic przyjmą po raz pierwszy Komunię św. We wtorek pierwszy raz do komunii św. przystąpią dzieci z klasy III ze Szczereż. Pamiętajmy o nich i o ich rodzicach w naszej modlitwie.
 4. W ciągu tygodnia będziemy przeżywać:

– poniedziałek, 2 maja – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła; to także Dzień Flagi RP i Dzień Modlitw za Polonię i Polaków za granicą;

– wtorek, 3 maja – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki Polski, jest to także rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja; Msze św. w kościele w Łącku i w kapicy na Szczereżu jak w niedzielę; Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 9.00.

– środa, 4 maja – wspomnienie św. Floriana, męczennika, patronalne święto Strażaków; modlitwą otaczamy szczególnie naszych Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Łącka, Czerńca i Maszkowic oraz z Państwowej Straży Pożarnej. O godzinie 18.00 Msza św. o błogosławieństwo Boże, zdrowie i bezpieczną służbę dla wszystkich strażaków. Zarządy OSP Łącko, Czerniec i Maszkowice bardzo serdecznie zapraszają wszystkich strażaków, Druhów seniorów, sympatyków ruchu strażackiego oraz mieszkańców naszej parafii na Mszę św. w intencji strażaków. Naszym Druhom i Druhnom dziękujemy za podejmowaną służbę dla społeczności i w parafii i życzymy obfitości Bożych łask w służbie i życiu osobistym;

– piątek, 6 maja – święto św. Filipa i Jakuba, Apostołów;

 1. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Nabożeństwach Majowych. Nabożeństwa Majowe w naszym kościele parafialnym odbywają się codziennie o 17.30. Msza św. po zakończeniu nabożeństwa. W kaplicy na Szczereżu nabożeństwa majowe po Mszy św. o godz. 17.30. Zachęcamy do śpiewania majówek przy kapliczkach, a także w gronie rodzinnym;

Wszystkim solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i zdrowia.

 1. W tym tygodniu przypada I Piątek, I Czwartek i I Sobota miesiąca. Zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź codziennie rano od 6.00 i po południu od 17.00. W kaplicy na Szczereżu spowiedź w piątek od 15.30. Dzieci z klas IV, V, VI zapraszamy do spowiedzi w środę od 17.00; dzieci i młodzież z klas VII i VIII w czwartek od 17.00; w piątek od 17.00 zapraszamy młodzież starszą i dorosłych.

– W Pierwszy Czwartek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę św. W czasie adoracji będziemy modlić się szczególnie za kapłanów i w intencji nowych powołań z naszej parafii.

– W Pierwszy Piątek miesiąca zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy wszystkich do przyjęcia Komunii św. wygradzającej za grzechy własne i całego świata. W tym dniu modlitwą i ofiarami wspieramy misje święte. Nabożeństwo dla młodzieży i dorosłych z modlitwą wstawienniczą o godz. 20.00. W zakrystii lub w kancelarii można składać intencje modlitewne. O pracy misyjnej na Kubie opowie ks. Dariusz Pawłowski – tarnowski misjonarz.

– W Pierwszą Sobotę miesiąca zachęcamy do wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi. Zapraszamy wszystkie mamy w stanie błogosławionym i małżeństwa proszące o dar potomstwa. Po Mszy św. rano i na zakończenie adoracji wieczorem będzie udzielane błogosławieństwo dla mam oczekujących narodzin swoich dzieci i rodziców starających się o dar potomstwa.

 1. Odwiedziny chorych z Komunią św.: ks. Rafał w czwartek od godz. 12.00, ks. Proboszcz w piątek od godz. 8.30, ks. Włodzimierz i ks. Jan w sobotę od godz. 8.30.
 2. Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych w I sobotę miesiąca (7 maja) o godz. 19.00.
 3. Program Białego Tygodni dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców:

– 3 maja – Msza św. o godz. 12.00;

– 5 maja o godz. 18.00 – szczególnie będziemy polecać Rodziców;

– 6 maja ks. Dariusz Pawłowski – misjonarz z naszej diecezji pracujący na Kubie odwiedzi naszą wspólnotę parafialną. Wieczorem dzieci pierwszokomunijne, tradycją lat ubiegłych, będą mogły podzielić się ofiarami z dziećmi, które przygotowuje ks. Dariusz do I Komunii św.

 1. Spotkanie i próba Scholki Parafialnej – sobota, godz. 10.30.
 2. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy podjęli się generalnego sprzątania naszej świątyni parafialnej i udekorowali kościół. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli materialnie tę akcję.
 3. Bóg zapłać za ofiary na cele inwestycyjne i funkcjonowanie parafii składane na tacę, w kopertach i na konto parafialne:

Ofiary na cele inwestycyjne: Łącko nr: 111, 209, 565; Maszkowice nr: 291; Czerniec nr: 158; Kwiaty do Grobu Pańskiego: Łącko nr: 565; Czerniec nr: 127; Ogrzewanie kościoła: Łącko nr: 549; Na misje: 26 Róża Kobiet im. św. Jadwigi.

 1. Zachęcamy do lektury prasy religijnej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” szczególnie polecamy artykuł o nabożeństwie majowym, z którego można dowiedzieć się, kto i kiedy je wymyślił, dlaczego głównym elementem jest Litania Loretańska oraz dlaczego to maryjne nabożeństwo odprawiamy właśnie w maju.
 2. W przyszłą niedzielę Święto Kwitnącej Jabłoni. Zapraszamy wszystkich na Mszę św. o godz. 9.00 w intencji rolników i sadowników oraz wszystkich mieszkańców gminy Łącko a także w intencji członków Orkiestry im. Tadeusza Moryto z Okazji 75-tej roczni powstania. Będziemy modlić siew wspólnie o sprzyjającą pogodę, zachowanie od klęsk żywiołowych i o urodzaje.
 3. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Zbigniew Słabaszewski (75 lat) z Łącka-Zawodzie. Polecajmy Jego duszę Bożemu miłosierdziu. Dobry Jezu, a nasz Panie…
 4. Zapowiedzi przedślubne. W najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

Jarosław Stanisław STRĄCZEK z Łącka i Wiktoria Anna WNĘK z Gabonia (1);

Kamil FRANCZYK z Czerńca i Anna Dorota KOLAT ze Szczawnicy (1);

Piotr Paweł NOWAK z Maszkowic i Natalia Sylwia PYRDOŁ z Maszkowic (1);

Krzysztof Jan JAWOR z Czerńca i Natalia Monika RZEPISZCZAK z Łapsz Niżnych (1);

Szymon Marcin JASIURKOWSKI z Zagorzyna i Aneta Barbara PIECHNICZEK z Maszkowic (2);

Prosimy o modlitwę o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Jeśli ktoś zna okoliczności, które mogą być przeszkodą do zawarcia tego małżeństwa, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.

 

OGŁOSZENIA SPOŁECZNE

Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie zaprasza na 5 letnie studia magisterskie z teologii. Studia te, przeznaczone dla osób świeckich i zakonnych, służą nie tylko pogłębieniu wiary i chrześcijańskiej formacji, lecz także przygotowują do nauczania religii w szkole podstawowej i średniej. Nasza Uczelnia, daje solidną katolicką formację intelektualną, a zarazem promuje nauczanie św. Jana Pawła II.

Od 8 października 2022 r. poszerzamy na Wydziale ofertę edukacyjną. Rozpoczną się 2 letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne dla Nauczycieli. Studia te przeznaczone są dla czynnych zawodowo nauczycieli. Muszą oni posiadać przygotowanie pedagogiczne. Absolwent takich studiów otrzymuje po 2 latach kompetencje i umiejętności potrzebne do nauczania przedmiotu religia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ze względu na otwierające się miejsca pracy dla katechetów tym bardziej zachęcamy do podjęcia studiów na tarnowskim Wydziale.

Serdecznie „Bóg zapłać” za wszelkie zaangażowanie na rzecz Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Szczegółowe informacje na stronie: wt-tarnow.upjp2.edu.pl lub w sekretariacie, pod numerem tel.: 14/ 622 33 31. email: wteol@diecezja.tarnow.pl; wt-tarnow@upjp2.edu.pl.

 

Wójt Gminy Łącko zaprasza sadowników oraz osoby zainteresowane tematyką sadowniczą, na Konferencję sadowniczą, która odbędzie się 7 maja 2022 r. (sobota) o godz. 14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku w ramach Święta Kwitnącej Jabłoni.

 

 

Źródło: http://parafia.elacko.pl

Proponowane